Підсумки 2022 року
Вчора виставою “Сімейний альбом / Album di Famiglia” ми закрили наш театральний 2022 рік.
Дякуємо ЗСУ, Нацгвардії, Нацполіції, службам критичної інфраструктури – за захист країни, життя в умовах війни і можливість працювати!
Дякуємо нашим “лівобережцям”, які захищають Україну!
Дякуємо глядачам, які протягом цього року були разом з нами!
Дякуємо тим, хто допомагав, організовував, шукав можливості!
В творчому плані наш 2022 був таким:
Перемагали.
Вистава “Погані дороги” за п’єсою Наталки Ворожбит у постановці Тамари Трунової отримала Шевченківську премію.
Тамара Трунова стала лауреаткою Премії імені Леся Курбаса – у сфері театрального мистецтва – за постановку вистави “Дім” за п’єсою Н. МакКартні.
Тамара Трунова і вистава “Погані дороги” перемогли на фестивалі Radikal Jung Festival у Мюнхені.
У травні Театр на лівому березі став частиною Європейської театральної конвенції (European Theatre Convention).
Відкривали нові імена в режисурі.
Провели Фестиваль “Митниця. Нова режисура” – цьогорічний формат започаткованого минулого року Фестивалю пам’яті засновника нашого театру Едуарда Митницького “Простір Майстра”. Переможці у 2023-му матимуть можливість поставити свої вистави на сцені Театру на лівому березі.
Знайомили з сучасною українською драматургією.
Сценічне читання п’єси Катерини Пенькової “Сто тисяч”, режисерка – Таня Губрій.
Сценічне читання п’єси Андрія Бондаренка “Ультіма туле”, режисер – Павло Ар’є, співрежисерка – Катерина Парфир‘єва.
Сценічне читання п’єси Володимира Сурая “Я, дім та інші речі”, режисерка – Яна Безсмертна.
Перформативне читання водевілю “ПаРаша” авторів Ігоря Білиця та Володимира Гладкого.
Ділилися власним досвідом.
В рамках Left Bank Consulting консультували театри щодо грантів, пошуків партнерів в Україні та закордоном, співпраці з українськими та міжнародними інституціями, внутрішньої та зовнішньої комунікації, промоції вистав і проєктів.
Шукали нові форми.
Прем’єра для глядачів вистави “Несмішний стендап” у постановці Тамари Трунової.
Запис відеоподкасту, в якому взяли участь актори, режисери, драматурги, глядачі, працівники театру, колеги по цеху.
Тамара Трунова з командою взяла участь в акселераторі протидії дезінформації “Mediengeist”. З проєктом “De Facto” вона дійшла до фіналу.
Гастролювали.
Лютий 2022, Одеса – “Чотири причини вийти заміж” (режисер – Андрій Критенко, автор – Річард Баєр).
Червень 2022, Рига (Латвія), Клайпеда, Вільнюс (Литва), Прага (Чехія), Берлін, Мюнхен (Німеччина) – “Погані дороги” (режисерка – Тамара Трунова, авторка – Наталка Ворожбит).
Жовтень 2022, Білосток (Польща) – “Клас” (режисер – Стас Жирков, автори – Павло Ар’є, Стас Жирков, актори вистави).
Грудень 2022, Цюрих (Швейцарія) – “Погані дороги” (режисерка – Тамара Трунова, авторка – Наталка Ворожбит).
Допомагали і приймали допомогу.
Створили Ukrainian Artistic Task Force – для допомоги театральним митцям під час війни та допомоги в організації показів українських вистав за кордоном.
Під час літніх гастролей вистави “Погані дороги” усі зібрані кошти було направлено на потреби підрозділів ЗСУ, в яких служать працівники театру, та сім’ям працівників театру, які потребували фінансової допомоги.
Під час зимових гастролей вистави “Погані дороги” було зібрано кошти на авто для театру, яке було знищено через пожежу.
Проводили онлайн-зустрічі з акторами нашого театру – “12 гравець”, кошти від яких переказували на потреби армії.
Завдяки партнерській допомозі європейських меценатів, друзів Олесі Жураківської, театр отримав надпотужний генератор для проведення вистав.
Брали участь в міжнародних проєктах і колабораціях.
Квітень 2022, в Малому театрі (Вільнюс) відбулася прем’єра вистави «Саша, винеси сміття» у постановці екс директора-художнього керівника Театру на лівому березі Стаса Жиркова, за п’єсою Наталки Ворожбит. Вистава створена у партнерстві з Малим театром (Вільнюс) та організацією Ukrainian Artistic Task Force.
Травень 2022, в Мілані проходив ‘Focus Ucraina’, в рамках якого відбулися онлайн-покази вистав (“Погані дороги” – режисерка Тамара Трунова, драматургиня Наталка Ворожбит, “Моменти/Momenti” – режисер Маттео Спіацці, драматургиня Марина Смілянець) та театральні читання. Куратором цієї події виступив екс директор-художній керівник театру Стас Жирков, серед учасників і гостей – головна режисерка нашого театру Тамара Трунова, шеф-драматург нашого театру Павло Ар’є та друг нашого театру – італійський режисер Маттео Спіацці.
Травень 2022, в німецькому театрі Deutsches Theater Berlin пройшла читка п’єси Наталки Ворожбит «Саша, винеси сміття». Режисерка читки – Тамара Трунова. В читці взяли участь й дві акторки нашого театру – Марина Клімова та Ірина Ткаченко.
Липень 2022, в Ризі відбулася прем’єра вистави “З цією виставою щось не так” – спільний проєкт трьох театрів: латиського Дайлес, британського Mischief Theatre та українського Театру на лівому березі. Всесвітньовідома франшиза “The Play That Goes Wrong”, яка тепер існує і українською мовою. У постановці британської режисерки Емі Марчант та за участю акторів й команди нашого театру.
Липень 2022, у французському місті Авіньйон пройшли читання п’єси “Щоденник виживання”, яку написав шеф-драматург нашого театру Павло Ар’є.
Серпень-вересень 2022, “Щоденник цивільного” – спільний проєкт трьох театрів – Alytaus teatras, Золоті ворота та Театру на лівому березі. Вистава, яку поставив режисер Стас Жирков за п‘єсою драматурга Павла Ар‘є. Фестивальна прем’єра відбулася в Грузії на фестивалі International Festival of Regional Theaters. Театральна – в Міському театрі міста Алітус (Литва).
Вересень 2022, у Берліні в театрі Schaubuehne – прем’єра вистави “Озброюючись проти моря лих” у постановці Стаса Жиркова. Драматурги – Павло Ар’є (Україна) та Maja Zade (Німеччина). У виставі грають два актори нашого театру – Дмитро Олійник та Олег Стефан.
Вересень 2022, в Берліні стартував перформативний театральний проєкт ‘Stories from exile’ (“Історії з вигнання”), куратором, драматургом, режисером і модератором якого є шеф-драматург нашого театру Павло Ар’є. Проєкт проходив кожного тижня.
Жовтень 2022, в німецькому місті Бауцен пройшло сценічне читання п’єси шеф-драматурга нашого театру Павла Ар’є “Щоденник виживання”.
Листопад 2022, в німецькому театрі Münchner Kammerspiele відбулася прем’єра українсько-німецької вистави “News from the past”, режисер – Стас Жирков, текст – Павло Ар’є, Марина Смілянець. У виставі грає актор нашого театру Дмитро Олійник.
Грудень 2022, в Драматичному театрі ім. Алєксандра Венґєрка (Білосток, Польща) відбулася прем’єра польсько-українсько-литовської вистави “Inwazja” (“Вторгнення”) у постановці Тамари Трунової за п’єсою Маліни Пшеслюґи. У виставі грає акторка нашого театру Олеся Жураківська.
Ось таким був наш 2022. Ми вистояли. Ми працювали. Ми планували.
З Новим роком! Най він стане переможним для всієї нашої країни!
І до зустрічі!